Jak danit akcie/ETF

Kdy vzniká povinnost podat daňové přiznání FO?

V tomto článku se budeme zabývat povinností zejména z pohledu investičních produktů, nejde tedy o kompletní výčet podmínek.


Důvodů, kdy vzniká povinnost podat daňové přiznání z příjmů pro fyzické osoby je mnoho. V tomto článku probereme důvody z hlediska investičních produktů. A opět se budeme zabývat fyzickou osobou, která nemá investiční instrumenty v obchodním majetku.

Jak je to s příjmy z prodeje cenných papírů?

U cenných papírů se pro obchody za kalendářní rok 2023 provádí tři testy. Pokud je některý z nich nesplněn, je nutné podat daňové přiznání. Vyhodnocování se provádí v tomto pořadí

Hodnotový test: celková výše příjmů z prodeje cenných papírů  do níž je prodej cenných papírů osvobozen od daně. Pokud Vaše příjmy (nesnížené o náklady, tedy  součet všech prodejů) v daném kalendářním roce, přesáhnou 100 000 Kč, je nutné podat daňové přiznání. 

Časový test: období, po jehož uplynutí je prodej cenných papírů osvobozen od daně. V ČR aktuálně 3 roky. Osvobozené příjmy se do daňového přiznání nemusí uvádět.

Hodnotový pro osvobozené příjmy: Pokud máte roční příjem vyšší než 5 mil. Kč, musíte jako FO daňové přiznání podat vždy, nehledě na časový test.

 

Příjmy z držení kapitálového majetku, derivátů a ostatní příjmy

Zde se nám situace trochu větví. Je nutné rozlišovat:

  • zda je příjem z Česka (společností, která mají daňovou rezidenci v ČR) nebo ze zahraničí.
  • Dále je potřeba rozlišit zda jste zaměstnanec nebo OSVČ a zda nemáte nějaké další příjmy. Pojďme se na to podívat blíže.

Příjmy z dividend společností působících v ČR se do daňového přiznání neuvádí, protože Vám již byly zdaněny.

Příjmy ze zahraničních společností mohou být osvobozeny od daně (a nutnosti podat daňové přiznání) pokud nepřesáhly v hrubé výši zákonem stanovený limit. Tento limit je pro zaměstnance 20 000Kč a pro OSVČ je tento limit 50 000Kč. 

K těmto limitům(20 a 50 tisíc) je nutné zmínit, že se nevztahují pouze na příjem z dividend, ale i z dalších příjmů. Je tedy nutné zahrnout všechny ostatní příjmy: dividendy, úroky z úvěrů, úroky z úročené hotovosti, obchodování derivátů atd. Pro OSVČ do tohoto limitu samozřejmě připadá i příjem z podnikatelské činnosti (OSVČ má tedy nutnost podat DP téměř vždy).

Závěrem

Je potřeba dodat, že pokud již daňové přiznání uvádíte, tak je potřeba vyplnit všechny druhy příjmů. Pokud tedy například musíte podat přiznání z důvodu prodeje cenných papírů, pak musíte uvést i příjmy z dividend, i přesto, že jste test na ostatní příjmy splnili.

 

Příklady

Př.: V roce 2023 jsem prodal akcie celkem za 150 000 Kč, z toho částka 60 000 Kč splnila časový test. Příjem 150 000 Kč přesáhl hodnotový test, DP tedy musím podat. Avšak zmíněných 60 000 vyjmu v následných výpočtech z příjmů.

Př.: V roce 2023 jsem prodal akcie celkem za 90 000 Kč, z toho částka 60 000 Kč splnila časový test. Příjem 90 000 Kč nepřesáhl hodnotový test, DP však musím podat, protože jsem měl jiné příjmy z dividend 20 001 Kč. Zmíněných 60 000 opět vyjmu z příjmů.

Př.: Vaše příjmy z podnikání, z kapitálového majetku, pronájmu a ostatní příjmy podléhající dani z příjmů fyzických osob za rok 2023 nepřevyšují 20 000 Kč. Pokud jste tedy například zaměstnaní a přivyděláte si 19 000 Kč, nemusíte podávat daňové přiznání.

Související články