Připravili jsme popis 9 optimalizací. Pojďme vše rozebrat krok po kroku a zjistit na co si dát pozor a kde můžete ušetřit.
Popsaná pravidla platí pro České rezidenty, kteří jsou fyzickými osobami(a nevedou účetnictví) připravujícími daňové přiznání týkající se svých kapitálových investic (§ 8 a § 10 ZDP). |
Máte vůbec daňovou povinnost?
Co se vlastně při v daňovém přiznání posuzuje a v čem nejčastěji dělají „investiční nováčci“ chybu, když sami posuzují, zda musí něco danit?
Rozhodují vždy příjmy. Pozor, nepleťte si příjmy se zisky. Jakmile máte příjem, tedy obdržíte nějaké peníze, tak se zkoumá daňová povinnost. Pro danění je jedno, zda jste v daném obchodu byli v celkové ztrátě. Měli jste příjem a ten se možná bude danit. Toto se vztahuje na jakýkoliv příjem na jakémkoliv účtu. Tedy ne až vám peníze dorazí na bankovní účet, ale jde už o příjem na obchodním účtu v investiční platformě.
Lze se danění nějak vyhnout?
Ano, pokud splníte hodnotový test nebo časový test tak se Vás danění netýká. Pro hodnotový test je limit příjmů do 100 tisíc Kč z cenných papírů a do 20 tisíc z dividend, derivátů, úroků atd. Pokud jste OSVČ tak je tento druhý limit 50 tisíc Kč. Pokud jste tento test splnili tak nemusíte v daňovém přiznání tento příjem uvádět. Jakmile jste ho překročili tak nejen, že musíte podání podat, ale musíte i vše přiznat.
Časový test se týká cenných papírů. Pokud cenný papír držíte tři roky a více, pak příjem z prodeje takového papíru osvobozen od daně.
Více informací v článku.
Jak vám s tímto pomůže Taxomat?
Nahrajte data a výše zmíněné limity zkontroluje a upozorní na daňovou povinnost.
Vyhodnocení daňové povinnosti. Včetně rozpadu.
Mobilní zobrazení aplikace: Kromě dalších statistik ihned vidíte osvobozené a neosvobozenou část zisku.
|
Zmínili jsme několik druhů instrumentů: cenné papíry, dividendy, deriváty. Každý instrument spadá do jiné daňové kategorie, pod jiný dílčí základ daně. Příjmy a výdaje nelze mezi těmito kategoriemi započítat. Když budete mít například na cenných papírech celkově ztrátu a na derivátech celkově zisk tak budete danit příjmy z derivátů – nelze je mezi odečíst ztrátu na cenných papírech od zisku na derivátech (ostatních příjmech).
Jak vám s tímto pomůže Taxomat?
Všechny transakce slučuje podle těchto kategorií a dělá samostatné daňové výpočty.
|
Na jednotlivých instrumentech jsou možné různé možnosti optimalizací, než si je probereme je dobré zmínit, že pro všechny instrumenty můžete použít jednu společnou optimalizaci. A tou je metoda přepočtu cizích měn na české koruny.
Metoda přepočtu cizích měn na české koruny
Můžete si vybrat, zda použijete pro přepočet příjmů a výdajů vedených v cizích měnách denní ČNB kurz anebo průměrný kurz za daný rok. Přepočítává se každý pohyb / transakce: jak příjmy, tak výdaje. Pro každý typ instrumentu tak vzniknou rozdílné příjmy a výdaje.
Má to smysl? Má. Na obrázku jsou denní kurzy a průměrné pro každý rok. Ty rozdíly jsou někdy dramatické.
K tomu se také pojí to, že se nezřídka stává, že v měně obchodu v platformě vidíte například zisk, ale po přepočítání na CZK je obchod ve ztrátě. Je tedy dobré vědět přesnou hodnotu vašich obchodů pro daňové účely. Více informací naleznete v článku Zahraniční investice a přepočet na koruny.
Jak vám s tímto pomůže Taxomat?
Taxomat automaticky počítá všechny výpočty pro oba kurzy. Na všech instrumentech tak získáváte tuto první výhodu.
|
Jak můžete optimalizovat příjmy z dividend?
Zde nemáte moc variant, jak můžete výši případného zdanění ovlivnit. Příjmy typicky počítáte metodou zápočtu, nebo samostatného základu daně. U samostatného základu daně je výhoda, že se na něj nevztahuje progresivní daň. Vždy tedy daníte 15 %.
U dividendy je nejsložitější vše spočítat: zjistit, kde májí společnosti daňový domicil (pozor, nemusí to být stát, kde je cenný papír listován). Jaké jsou možnosti zápočtu u každé země zjistíte ze smluv dvojího zdanění… Je to často ruční práce.
Jak vám s tímto pomůže Taxomat?
Automaticky (bez jediného kliknutí) dostanete obě metody výpočtu. Včetně podkladů kam co zapsat do daňového přiznání. Sami se pak rozhodnete, kterou metodu využít.
Rychleji to neuděláte. 🦾
Ukázka výpisu podkladů pro metodu zápočtu.
|
Jak můžete ovlivnit daň z cenných papírů?
U cenných papírů máte možností vícero. Rozdělili jsme je do tří skupin
Hlídání časových testů
Jak jsme již zmínili, pokud akcii držíte více než 3 roky je její prodej osvobozen. Hlídejte si tento časový test. Někdy stačí vydržet pár dní a máte 15 %, respektive 23 % ušetřeno. Dejte si také pozor na to, že osvobozené jsou i ztrátové obchody. A osvobozenou ztrátu nemůžete použít proti neosvobozeným obchodům. Nenechávejte tedy propadnout neosvobozené ztráty – pak už z nich nic nemáte. Detaily najdete v článku o započítávání zisků a ztrát.
Jak vám s tímto pomůže Taxomat?
U každého obchodu hlídáme časový test a ten je pak zohledněn ve výpočtech dílčího základu daně. Stejně tak můžete pro každou akcii sledovat stav již osvobozených nákupů a také to jak se časový test blíží.
Mobilní zobrazení aplikace: Pro jednotlivé nákupy vidíte kdy bude splněn aktuální časový test a jaký budete mít profit.
|
Určení nákladů – jiné než FIFO párování
Toto je asi nejzajímavější technika, jak můžete výrazně ovlivnit tento dílčí základ daně. Spočívá v tom, že ke svým příjmům můžete vybrat jaký výdaj použijete. Jinými slovy, můžete určit jakou akcii jste prodali. A jelikož jste měli jiné nabývací ceny(výdaje), tak i celkový zisk bude jiný. Zejména z důvodu jednoduché evidence se standardně používá metoda, kdy jako prodaný cenný papír berete vždy ten nejstarší. Tedy koupený jako první: takzvaná FIFO metoda. Nicméně jako prodanou můžete určit jakoukoliv akcii. Je samozřejmě potřeba držet evidenci o již „prodaných“ akciích tak, abyste tyto výdaje použili jen jednou.
Detailní popis i příklady najdete v samostatném článku.
Jak vám pomůže Taxomat?
V Taxomatu se této problematice věnujeme detailně. Pro zjednodušení jsme definovali další 3 cílové/optimalizační funkce s jakými vybíráte výdaje:
- LIFO (Last in – first out) – vybere vždy nejnovější nákup.
- MaxProfit (Maximální zisk) – vybírá nákupy s nejmenší cenou.
- MaxLose (Maximální ztráta) – vybírá nákupy s nejvyšší cenou.
Tyto optimalizační metody můžete aplikovat na celek Vašeho portfolia. Nebo i na jednotlivé akcie. Aplikace se sama postará o držení této evidence a detailně jednotlivé páry.
Výběr metody na úrovni celého portfolia.
Výběr metody na úrovni akcie.
|
Prodej ztrátových pozic
To, co se daní je výsledkem všech příjmů a všech výdajů na dané kategorii. Takže pokud máte příjem z jedné akcie, můžete ho kompenzovat ztrátou z jiné akcie. Máte ztrátovou pozici a uvažujete o prodeji - toto může být další důvod. Vytvoříte ztrátu, snížíte zisk. Opět platí, že je třeba znát aktuální zisky v českých korunách. Ne zřídka se stane, že co vypadá jako zisk v platformě může být ztráta v českých korunách a naopak. Stejně tak se nekoukejte jen na průměrnou cenu akcií – část obchodů na jedné akcii může být v plusu a část v mínusu. Je potřeba také zmínit, že kdybyste akcii prodali a ihned nakoupili zpět, mohlo by to být posuzováno jako záměrné obcházení daně - tzv. Tax Harvesting.
Jak vám s tímto pomůže Taxomat?
V Investičním přehledu uvidíte detailní výpočty extrémních hodnot pro každou vaši akcii.
Mobilní zobrazení aplikace: Simulace daňových dopadů pro každou Vaši akcii. Zvolíte akcii, datum, počet kusů a cenu a dostanete kompletní dopady: Kolik je ne/osvobozeno, jak dopadne obchod pro každou metodu párování.
|
Jak je to s Opcemi?
O danění opcí a možných optimalizacích jsme napsali celý článek. Možnosti optimalizací si pojďme v krátkosti představit zde:
Nenechte propadnou ztráty
Při nákupu opce máte výdaj. Pokud taková opce expiruje, tak nemáte žádný příjem, a proto tento výdaj (ztrátu) nemůžete využít v daňovém přiznání. Takové opce se vyplatí před expirací prodat i za cenu velmi malého zisku (příjmu). Celkový obchod bude ve ztrátě, ale tuto ztrátu si můžete započítat oproti jiným příjmům. Pokud byste ji nechali expirovat tak tato ztráta propadá.
Finální výpočty až po vypořádání meziročních obchodů
Pokud máte obchody, které jsou přes přelom roku tak je někdy lepší je nechat doběhnout a až pak dělat daňové přiznání. Důvodem je to, že často znáte příjmy v současném roce, ale ještě nevíte výsledek opce v následujícím roce. A tam se mohou objevit výdaje – které lze uplatnit.
Zvažte přenesení vlivu na cenné papíry
Zvažte, zda má smysl převést vliv přiřazených/uplatněných opcí na cenné papíry. Při uplatnění/přiřazení opce lze převést výdaje na cenné papíry, které v této operaci byly zobchodované. Takže pokud jste si koupili opci a došlo uplatnili jste ji, tak můžete cenu této opce přenést jako výdaj pro nákup cenného papíru. Takže byste například nákupní cenu ponížili o cenu této opce.
Jak vám s tímto pomůže Taxomat?
Všechny tyto oblasti hlídá anebo rovnou automatizuje. Máte tedy přesný přehled o ziscích a zároveň o tom jakou z nich budete platit daň.
Ukázka kategorií obchodů, včetně probíhajících. Rozdělení reálných (nedaňových) zisků a ztrát a daňových dopadů. Volba, kdy můžete započíst cenu premia do ceny nabytých akcií.
Ukázka detailního rozpadu na investiční a daňovou část. Zde došlo při expiraci k "propadu" ztráty.
|
Závěr
Existují i další možnosti optimalizací. Například převedení investičního majetku z fyzické osoby na podnikání. Tam by připadaly obchody pod jeden druh příjmu a šly by mezi sebou započítat. Ale to už je komplexní proces a vyplatí se jen někomu. Vždy tedy doporučujeme oslovit zkušené daňové poradce.
Také je dobré se zamyslet nad důsledky všech optimalizací. Možností je mnoho, ale mohou mít vliv na samotnou investiční strategii. Je dobré vnímat tedy celkový obraz a situaci. Ať se daří.