Na úvod začněme trochou teorie a vymezením, pak se vrhneme na konkrétní příklady.
Kapitálový majetek podléhá dani z příjmu, aktuální sazby jsou 15 % a 23 %, více v článku Sazby daně z příjmů fyzických osob. Kapitálový majetek je rozdělen do určitých kategorií a pravidla výpočtu zisků a ztrát se liší. V tomto článku probereme teorii pro zdanění příjmů z prodeje cenných papírů (akcie a ETF) v rámci § 10 zákona o daních z příjmů. Uvažujeme poplatníka (fyzickou osobu, českého rezidenta), který nemá cenné papíry v rámci svého obchodního majetku dle § 4 odst. 4 zákona o daních z příjmů, tedy je drží mimo svoje podnikání.
Abychom mohli určit základ daně, musíme určit celkové příjmy (prodeje cenných papírů) a k nim přiřadit výdaje (nákupy cenných papírů). Z rozdílu vyjde zisk nebo ztráta, tedy základ daně, ze kterého se vypočítává daň.
Dobrá zpráva je, že danění se můžeme kompletně vyhnout, pokud držíme cenný papír po dobu delší než je časový test. Pokud splníte časový test (aktuálně 3 roky) tak se bavíme o takzvaném osvobozeném příjmu. Osvobozený příjem se neuvádí do daňového přiznání a nedaní se. Tedy, pokud od data nákupu určitého cenného papíru uplynou minimálně tři roky, tak z případného zisku neplatíte daň.
Pokud prodáme cenný papír v časovém testu, tak takový příjem není osvobozený a spadá do výpočtu základu daně v příslušném roce.
Gratulujeme, pokud jste dočetli až sem! 😊 Téma bylo náročné, ale podstatné. Díky Taxomatu si nemusíte všechna tato pravidla pamatovat. Časové testy, zdanitelný příjem, případné ztráty a možné zápočty za vás pohlídá Taxomat. Vám tak vznikne zas o trochu více času na další (podstatné) věci. Tomuto tématu se ještě budeme věnovat v samostatném článku, kde budeme ukazovat praktické příklady, díky kterým lze dosahovat lepších výsledků.
Revize byla provedena daňovým poradcem dne: 11.02.2025. Více o daňovém poradenství.