Jak na daně

Daňové podklady od brokera: nejčastější chyby

Written by Taxomat | 19.6.2025 21:17:26

Váš broker, investiční platforma nebo banka u které investujete, Vám na začátku roku připraví podklady pro daňové přiznání (často označovaný jako "daňový report" atp.). Lze tyto podklady použít jako přímý vstup pro daňové přiznání?

Úroveň těchto reportů je velmi rozdílná. Některé mají opravdu nízkou kvalitu a přímo riskujete problémy s FÚ. Některé mají méně významné chyby a u některých budete pravděpodobně zbytečně přeplácet na dani. Jsou i takové, které plně odpovídají české legislativě a jedinou chybu mají v tom, že nemáte možnost optimalizace

Ještě, než rozebereme jednotlivé body, které je vhodné zkontrolovat, tak si řekněme, co mají všechny tyto reporty do jednoho společné. Úplně všechny reporty od brokera obsahují disclamer ve smyslu, že nejde o daňové poradenství, že broker nenese odpovědnost a že report nemusí být úplný. 

Pojďme se podívat na seznam nejčastějších chyb v těchto reportech. Jde o takový checklist toho, zda lze výpočty převzít nebo ne. Co tedy zkontrolovat?

1. Zisk a ztráty místo příjmů a výdajů

Do daňového přiznání se uvádí příjmy (tedy prodeje) a k nim se určují výdaje (typicky nákupní cena a další poplatky). Některé platformy místo příjmů a výdajů reportují zisk a ztrátu, což je výsledek z rozdílu ze zmíněných údajů. Z těchto hodnot pak není možné určit další parametry výpočtů. Viz. dva následující body. 

2. Přepočty na české koruny

Pro zjištění všech hodnot je potřeba nejprve všechny transakce přepočítat na české koruny. Používají se na to dva druhy směnných kurzů - Denní ČNB kurz a Jednotný kurz (určený pro každý rok). Vy si můžete vybrat jeden typ směnného kurzu pro celé daňové přiznání. Druh kurzu není možné střídat ani pro jednotlivé transakce ani brokery. Jedno přiznání, jeden druh kurzu.

Stěžejní k těmto přepočtům je přepočítat každou transakci odpovídajícím kurzem k datu transakce. Znamená to tedy, že pro nákup (výdaj) určíte kurz k datu nákupu a pro prodej (příjem) použijete kurz k datu prodeje.

Chyby jsou kombinací výše uvedeného. Některé platformy používají Denní ČNB, jiné zase Jednotný. Pokud máte tuto kombinaci tak máte co dělat. Nějaké platformy nepoužívají tyto kurzy vůbec a používají svůj interní kurz. Jiné přepočtou až výsledné hodnoty atd.

3. Časové testy

Pokud v reportu není zohledněn časový test (3 roky držení cenných papírů) tak riskujete zbytečné zdanění již osvobozených obchodů. Pokud broker nerespektuje českou legislativu, nebo zkrátka nepodává informaci o časovém testu, tak se vyplatí tuto informaci dohledat v transakcích reportu ručně a přepočítat výsledky. 

4. Nezohledněné korporátních akce

Korporátní akce (split, spin-off, merger atd.) mají velký vliv na daňové přiznání. Většina investorů se s nějakou korporátní akcí setká. Některé platformy například split akcie řeší tak, že uvnitř systému k datu splitu "prodají všechny kusy akcie" a v ten stejný okamžik, s novým poměrem, zase "nakoupí celou pozici". Z investorského hlediska to vypadá stejně. Jenže tím poruší časový test i přepočty na české koruny. Toto není správný postup. Je potřeba přepočítat původní hodnoty a zaměnit je.
Stejně tak v případě spin-offů (rozdělení) společností. Původní nákupní ceny a nově přidělené akcie nemají cenu podle datumu okamžiku nákupu a přidělení. Ale původní nákupní cenu je nutné poměrně rozpočítat mezi staré a nové akcie. Více v samostatném článku.
Podobné věci platí pro další korporátní akce. Vliv korporátních akcí je správně reportován jen ve výjimečných případech. Dopady mohou být přitom veliké.

5. Nezapočítávání poplatků

Do výdajů můžete započítat poplatky spojené s obchodem. Jsou uvedené do těchto kalkulací? i poplatky musí být přepočteny správným kurzem k datu, kdy byl poplatek stržen. Započítává je váš broker do reportu?
 

6. Obchody na přelomu roku

Je mnoho situací, kdy se vliv obchodů přesune na další daňové období. Třeba nákup (nebo prodej) opce v jednom roce a prodej (nebo nákup) v následujícím roce. Nicméně v reportech tyto obchody transakce nejsou často spárované. Najdete pouze sumy v daném období. Tím se můžete připravit o výdaje atd.
Obdobné komplikace mohou nastat i u dividend kdy se občas dělají korekční transakce špatně zprocesovaných dividend. Tyto korekční obchody jsou často zahrnuty do předchozího roku, i když peníze reálně na účet dorazily až v roce následujícím. Dochází pak v rozporu v datech.

7. Přesuny cenných papírů mezi brokery

Nenašli jsme jedinou platformu, která by po přesunu cenných papírů z jiného brokera evidovala původní datum nákupu a původní cenu. Tato informace ani není obsažena v procesu výměny. V nové platformě zpravidla vidíte cenu CP k datum přesunu. Pak v těchto reportech ztrácíte časový test a vykazujete špatnou nákupní cenu. Přesunem mezi brokery není časový test přerušen. Tak ho zbytečně neztrácejte špatným reportem.

Poslední bod: Neprovádí žádné optimalizace

Tento bod je tak trochu navíc a je sporný. My jsme napočítali 9 optimalizací, které lze provést u klasických investičních nástrojů. Tyto optimalizace v reportech chybí. Nicméně je třeba dodat, že optimalizace, pokud mají být skutečně efektivní, nelze dělat automaticky. Nejdůležitější je totiž samotná strategie investora a jeho aktuální situace a potřeby. Proto ani Taxomat nenabízí "automatické optimální přiznání". Nabízíme mnoho variant výpočtů, ze kterých můžete volit. A to je jeden z hlavních benefitů Taxomatu. Máte dostatek podkladů pro velmi informované rozhodnutí o Vašich investicích. 

Závěr

Z výše uvedeného plyne, že "daňové reporty" z platforem je nutné před použitím zkontrolovat. Výjimečně je použít lze beze změny. Čest výjimkám. Někdy vás mohou stát přinejmenším Vaše zisky.
Taxomat pro zpracování dat nepoužívá žádný z těchto reportů. Pro nás jsou důležité čisté transakce, ze kterých sestavujeme celou historii obchodů. Data obohacujeme o parametry, které v těch reportech nejsou (často by měly být... a nejsou... :) ). Je to práce, která se vyplatí.