Příjmy z obchodování s opcemi (a všemi dalšími deriváty) spadají pod příjmy dle § 10. Uvádí se tedy do stejné tabulky jako cenné papíry (D - Prodej cenných papírů), jen na odlišný řádek, který se označí jako "F – JINÉ OSTATNÍ PŘÍJMY".
Důležité je vědět, že se příjmy a výdaje mezi těmito dvěma kategoriemi nedají započíst. Příjem z derivátů nelze tedy započíst oproti ztrátě z cenných papírů a naopak.
Z pohledu daňových výpočtů je jedno jaký typ opčního obchodu jste provedli. Vždy se hlídá to, zda jste měl z obchodu nějaký příjem. Do daňových výpočtů se zahrnují jen ty obchody, kde je nějaký příjem.
Pokud z opčního obchodu nemáte příjem, tak tento obchod nemůžete zahrnout ani jako výdaj oproti jinému obchodu.
Příklad: pokud jste koupili opci (je jedno zda PUT nebo CALL, zkrátka vydali jste peníze - měli jste výdaj) a ona expiruje bezcenná, tak nemůžete tento výdaj použít oproti příjmům z jiných opcí.
Oproti příjmům si můžete započíst náklady (tedy poplatky, cenu nákupu atd).
Příklad: pokud jste koupili opci (je jedno zda PUT nebo CALL, zkrátka vydali jste peníze - měli jste výdaj) a vy ji prodáte tak realizujete příjem. V tomto případě realizujete zisk a oproti němu můžete náklady na koupi opce započíst. Pokud jste koupili opci za 900 Kč a prodali za 50 Kč, tak máte příjem 50 Kč a výdej 900 Kč. Nenechat propadnout ztráty(výdaje tedy může být výhodné.
Pokud jste byli přiřazeni nebo využili opčního práva prostřednictvím Exercise, tak tento obchod může mít vliv i na cenné papíry. Do ceny nabytých/prodaných cenných papírů můžete promítnou cenu opce. Prodej nebo nákup těchto cenných papírů může mít vyšší nebo nížší cenu (podle toho o jaký typ opce a pohyb jde). Tímto můžete částečně přesunout vliv derivátů do ceny akcií, kde se s tímto dá dále pracovat.
Obchody přes přelom kalendářního roku se vyhodnocují opět podle toho, kdy vzniká příjem. Pokud například vznikl příjem v roce 2024, je nutné ho uvést do daňového přiznání v roce 2024. Pokud však víme, že k tomuto obchodu se vztahují výdaje z roku 2025 a máme je k dispozici, už můžeme tyto výdaje zahrnout do výpočtu. Někdy se tedy vyplatí dělat výpočty později - až když mám související obchody vypořádané. Stejná analogie platí, pokud mám příjem v roce 2024 a výdaje v roce 2023, mohu tyto výdaje zahrnout oproti těmto příjmům.
Prozatím zpracováváme pouze soubory z Interactive Brokers (a Lynx). Opce ze souborů načítáme až od roku 2023. Pro sledování výkonnosti a pro daňové výpočty se všechny opční obchody dají transformovat na 4 typy transakcí:
Tyto transakce můžete vidět na samostatné stránce v menu Načtení dat.
Pozn.: Pokud již nějaká data v platformě nahraná máte, je nutné znovu nahrát dané období. Doplní se pouze transakce související s opcemi. Pokud budete nahrávat do již uzavřeného období (například do roku 2023), je nutné nejprve resetovat daňové výpočty pro tento rok.
Ve výpočtech daně uvidíte samostatnou sekci pro opční výpočty, viz. obrázek:
Pojďme si krátce popsat, co která část znamená:
je investiční pohled na výkonnost portfolia. Jsou to všechny příjmy a výdaje, které spadají do tohoto daňového období. Tento výstup je kontrolní a není daňový. Výpočty jsou provedené pro oba způsoby přepočtu na Českou korunu.
Jedná se o výpočet dílčího základu daně a odhadované daně. Opět jsou zde výpočty ve více variantách. V horní části je volba pro započtení premia do ceny nabytých akcií. Standardně (defaultně) jsou započteny pouze výdaje do ceny nabytých/prodaných akcií. Pokud chcete započíst i inkasované příjmy z premií do ceny akcií, tak je lze provést volbou ANO v horní části. Nákupní cena se tak sníží a prodejní cena se zvýší poměrově o nabyté premium, ale i přesto to může být výhodné (například pokud jste v akciové části ve ztrátě). Můžete tak převést vliv kladného prémia z derivátů na cenné papíry.
Přehled toho jak na jednotlivých opcích dopadly Vaše obchody můžete sledovat podle různých filtrů. Můžete zobrazit všechny obchody, nebo zobrazit Neuzavřené, Probíhající a Vyloučené z výpočtů. Krátce o každé skupině.
Probíhající obchody
Jsou takové obchody kdy, nemáme všechna data, ale zároveň vidíme, že tyto obchody ještě probíhají - nedošlo k expiraci. Takové obchody se dopočítají s dalším nahráním dat, tak jak budou v budoucnu vypořádané.
Neuzavřené obchody
Jsou takové obchody, ke kterým jsme nenalezli všechny transakce, a víme, že by měly být vypořádané. Typicky nebyly nahrané starší transakce nebo došlo u brokera ke změně označení opce. Je tedy potřeba se podívat na detail můžete zvážit následující kroky:
Na obrázku je vidět případ, kdy broker změnil označení opce: BABA1 vs BABA. Proto se obchody nákupu a prodeje nespárovaly. V tomto případě je možné kliknout obchodů u BABA1 na Změnit označení opce a provést napárování, viz. další obrázek.
Na následujícím obrázku je vidět jak se nastavuje opravené nastavení pro tyto opce:
Po kliknutí na Uložit se vazba pouze uloží. Po kliknutí na Uložit a přepočítat se vazba promítne do celkových výpočtů.
Po odsouhlasení všech změn a finalizaci daňového přiznání bude vygenerována tabulka s popisem, kam výsledky zapsat:
K dispozici jsou i exporty detailních transakcí v různých formátech (html, pdf, xlsx) pro případ komunikace s finančním úřadem.
I zde samozřejmě platí to, že můžete využít dvou metod přepočtu na české koruny.
Nenechte propadnou ztrátové obchody (obchody bez příjmu) a prodejte ztrátové pozice i za cenu minimálního příjmu.
Finální výpočty dělejte až když máte meziroční obchody vypořádané. Můžete využít výdaje z následujícího roku.
Zvažte, zda má smysl převést vliv přiřazených opcí na cenné papíry. Výpočet je na jedno kliknutí.
Pozn.: Článek byl revidován dvěma nezávislými daňovými poradci.